Domowe sposoby na hemoroidy

Jeżeli chodzi o domowe leczenie hemoroidów, to należy zdać sobie sprawę, że nie ma na tyle skutecznych środków, żeby poradzić sobie z tą dolegliwością. Konieczna jest wizyta u lekarza celem diagnozy oraz zaordynowania odpowiedniej terapii. Domowe sposoby mogą być jedynie uzupełnieniem, lub elementem profilaktyki – zalecanej zarówno aby nie dopuścić do rozwoju choroby, jak i w ramach działań po zabiegu.
W początkowych fazach hemoroidalnej choroby profilaktyka jest szczególnie istotna. W połączeniu z odpowiednią farmakoterapią (w postaci maści czy czopków) może przynieść dobre efekty. Takie środki zazwyczaj zmniejszają obrzęk i stan zapalny, potrafią również łagodzić początkowe objawy choroby. Zazwyczaj farmaceutyki są oparte o naturalne roślinne receptury (zawierają wyciąg z kory dębowej, kasztanowca, czy oczaru).
Aby skutecznie zapobiec chorobie (lub złagodzić jej obrawy) przede wszystkim należy zmienić dietę. Wskazane jest dostarczanie w pokarmach dużej ilości błonnika, zarówno nierozpuszczalnego jak i rozpuszczalnego(zawartego w warzywach, produktach pełnoziarnistych, suszonych owocach). Błonnik nie tylko usprawnia pracę jelit zapobiegając zaparciom, ale też zmiejsza napięcie mięśni podczas wypróżniania. Poza błonnikiem istotne jest picie dużej ilości płynów (nawet do 3 litrów na dobę). Warto zadbać o obecność cynku w diecie (do znalezienia m.in. w drobiu, kiełkach pszenicy, owocach morza, nasionach czy pestkach dyni i słonecznika) – minerał ten ułatwia gojenie się hemoroidów.
Bardzo ważnym elementem profikatyki jest również utrzymywanie higieny intymnej na optymalnym poziomie – stosowanie płynów do higieny intymnej, częste oczyszczanie odbytu. W leczeniu wspomagający charakter mają także tzw. „nasiadówki” (zwłaszcza z użyciem kory dębowej czy nagietka), ciepłe kąpiele ziołowe, a także okłady do stosowania miejscowego (czasami ulgę w bólu mogą przynieść również kostki lodu – jednak przykładane niebezpośrednio do miejsc zmienionych chorobowo).

PODZIEL SIĘ: