Jak leczyć hemoroidy

Hemoroidy leczyć można zachowawczo lub chirurgicznie – wiele zależy tutaj od zaawansowania choroby. W przypadku hemoroidów wewnętrznych (a więc w I i II stadium, gdzie guzki nie ujawniają się jeszcze, lub wypadają tylko podczas wypróżniania, ale krwawią) lekarze najczęściej zalecają sposoby zachowawcze. Natomiast metody chirurgiczne bywają nieuniknione, jeśli cierpimy na bardziej zaawansowaną formę choroby (fazy III i IV – hemoroidy zewnętrzne).

Leczenie zachowawcze.

Leczenie zachowawcze sprowadza się do stosowania środków zaradczych, takich jak odpowiednia dieta, częstsza aktywność fizyczna. Jadłospis powinien uwzględniać duże ilości błonnika oraz wody. Błonnika najlepiej dostarczać w postaci owoców (świeżych i suszonych), warzyw, płatków owsianych. Jeśli to konieczne można sięgać po suplementy (ważne, by błonnik wprowadzać stopniowo zwiększając jego udział w diecie). W zakresie aktywności fizycznej wystarczają ćwiczenia aerobowe – ważne jednak, aby nie pozostawać w pozycji siedzącej przez większość dnia.

Elementy leczenia zachowawczego.

Elementem zachowawczego leczenia jest też dbanie o regularność wypróżnień. Jeśli chodzi o sposoby farmakologiczne, to na hemoroidy można stosować dostępne w aptekach maści i kremy (łagodzące pieczenie, świąd i ból), czopki (których jednak nie należy stosować zbyt często), czy specjalne chusteczki do przemywania podrażnionych miejsc (np. z ekstraktem z rumianku czy oczaru wirginijskiego). Z domowych sposobów popularna bywa nasiadówka (do której stosuje się różnego rodzaju zioła).Jeśli chodzi o leczenie operacyjne hemoroidów, to stosuje się: metody instrumentalne (mające za zadanie doprowadzić guzki do martwicy bądź też wciągnąć fragment błony śluzowej do odbytu) bądź chirurgiczne – polegające na wycięciu żylaków odbytu oraz na zaszyciu błony śluzowej.

TAGI: Leczenie zachowawcze lub chirurgiczne, dieta, aktywność fizyczna, regularność wypróżnień, sposoby farmakologiczne, guzki.

PODZIEL SIĘ: