Leki na hemoroidy

Leki na hemoroidy
Brett Jordan z Unsplash

Hemoroidy są potocznie utożsamiane z dolegliwością. Tymczasem ma je każdy – małe uwypuklenia z tętnic i żył zlokalizowane w okolicach odbytu, zwane guzkami krwawniczymi. W stanie zdrowym są niewyczuwalne i niewidoczne, spełniają jednak istotne zadanie podczas defekacji. Problemy zaczynają się, kiedy guzki stają się widoczne na zewnątrz, krwawią, a towarzyszy temu ból, pieczenie i nieznośny wręcz świąd. Często dochodzi też do obrzęku odbytu.

Współczesna medycyna, a hemoroidy.

Na szczęście współczesna medycyna zna sposoby, by hemoroidy wyleczyć. W terapii zachowawczej (która jest zalecana znacznie częściej, pod warunkiem, że schorzenie wykryte zostanie w jednym z pierwszych stadiów) można stosować metody naturalne, znane od lat. Jedną z nich są nasiadówki (ciepłe kąpiele pośladków, często z dodatkiem ziół, powtarzane kilkakrotnie w ciągu dnia, przez 20 minut), inną – przykładanie do chorych miejsc woreczków z lodem. Doskonale sprawdzają się także bardziej nowoczesne specyfiki. Warto jednak dodać, że są one produkowane w większości na bazie składników roślinnych. Kremy dostępne bez recepty pomagają złagodzić ból oraz uczucie świądu i podrażnienia. Można wybrać także czopki bądź maści z hydrokortyzonem, jednakże ich stosowanie trzeba ograniczyć do tygodnia, z uwagi na silne działanie na skórę.

Leczenie zachowawcze.

Leczenie zachowawcze obejmuje również zmianę diety i stylu życia. Chodzi o włączenie do jadłospisu produktów nieprzetworzonych, bogatych w błonnik, uprawianie sportu, unikanie pozycji siedzącej o ile to możliwe i picie dużych ilości wody. Jeśli powyższe działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów można zdecydować się na ostrzykiwanie okolic guza doprowadzające do jego zwłóknienia (skleroterapię), założenie opaski na podstawę guza i spowodowanie jego martwicy (metodę Barrona), a także zamrażanie guzów (krioterapię) lub ich usuwanie przy pomocy podczerwieni (fotokoagulację). Metod leczenia zachowawczego jest wiele, jednak podstawą jest wizyta u specjalisty, która pozwoli ustalić sposób terapii.

TAGI: Guzki krwawnicze, terapia zachowawcza, woreczki z lodem, nasiadówki, czopki, ostrzykiwanie, skleroterapia, martwica.

PODZIEL SIĘ: