Co warto wiedzieć o hemoroidach?

Co warto wiedzieć o hemoroidach

Hemoroidy stanowią dość często spotykaną przypadłość. Szacuje się, że okresowo dotykają co drugiego z nas. Mianem hemoroidów określamy poduszeczki zlokalizowane w odbycie, które napełniają się krwią. Każdy z nas je posiada i ich obecność jest całkowicie naturalna. Problem pojawia się wówczas, gdy nie funkcjonują w sposób prawidłowy.

Czym są hemoroidy?

Mianem hemoroidów określamy guzki krwawnicze, które wchodzą w skład odbytu. Mają postać poduszeczek napełniających się krwią. Współpracują z mięśniami zwieracza w procesie wydalania kału z organizmu. Problem pojawia się wówczas, gdy guzki pod napływem krwi rozciągają się zbyt mocno, a później nie są wrócić do stanu pierwotnego, przez co podczas wypróżniania pojawiają się trudności. Osoba dotknięta hemoroidami nie jest w stanie wypróżnić się w 100%, na dodatek czynności tej towarzyszy silny ból. W związku z tym, iż w obrębie guzków zalega krew, z czasem w ich obrębie pojawia się stan zapalny, który rozprzestrzenia się też na pozostałe tkanki odbytu.

Co sprzyja hemoroidom?

Przyczyny powstawania hemoroidów są bardzo złożone. Z pewnością patologicznym zmianom sprzyja siedzący tryb życia, który jest zmorą naszych czasów. Osoby, które sporo czasu spędzają za biurkiem, po niej powinny wrócić do domu pieszo. Ważny jest też dobór odpowiednich mebli biurowych. Zaleca się twarde krzesła. Wśród przyczyn hemoroidów wymienia się także niewłaściwą dietę, w której brakuje błonnika i wody. Dochodzi wówczas do bolesnych zaparć, które sprzyjają hemoroidom. Ta przypadłość stanowi także zagrożenie dla kobiet, które rodzą dzieci w sposób naturalny. Podczas parcia dochodzi do rozciągania guzków krwawniczych, które następnie nie potrafią wrócić do swojej pierwotnej formy. Także seks analny sprzyja hemoroidom, dlatego lepiej wybrać inne formy aktywności seksualnej, zwłaszcza że jest ich naprawdę sporo.

Jak rozpoznać hemoroidy?

Problemy z hemoroidami często manifestują się w sposób, na który wiele osób nie zwraca uwagi. Pojawia się dokuczliwe swędzenie w obrębie odbytu. W wyniku mechanicznego drapania dochodzi do podrażnienia śluzówki, z której zaczyna sączyć się wydzielina, sprzyjająca stanom zapalnym. Zaniepokoić powinny nas też śladowe ilości krwi, które pojawiają się na papierze podczas podcierania. Czasem hemoroidy wypadają z odbytu, co się da wyczuć.

Czy hemoroidy da się wyleczyć?

Oczywiście, jest to możliwe. Ważne jednak jest wczesne rozpoznanie choroby. Jeśli nie zignorujesz niewielkiej ilości krwi na papierze toaletowym i zgłosisz się do proktologa, istnieje duża szansa, że problem już więcej nie powróci. Lekarz wykona badania wykluczające nowotwór odbytu. Jeśli wszystko będzie w porządku, będziesz musiał zmienić swoje dotychczasowe nawyki. Wprowadzenie większej ilości ruchu, wybór twardego krzesła, spożywanie produktów bogatych w błonnik, spożywanie co najmniej 1,5 litra wody, unikanie seksu analnego, walka z otyłością i nieciśnięciem na brzuch podczas wypróżniania przynoszą naprawdę dobre rezultaty. Warto przemywać też odbyt wacikiem nasączonym naparem z rumianku i kory dębu. Takie okłady ułatwiają gojenie się hemoroidów.

PODZIEL SIĘ: