Hemoroidy po ciąży

Ciąża jest okresem, w którym o zdrowie kobiety trzeba dbać szczególnie. Niestety, często ten czas naznaczony jest różnego rodzaju niedogodnościami. Ponad to ciąża zwiększa prawdopodobieństwo niektórych schorzeń (jak wysiłkowe NTM). Jedną z wielu dolegliwości, jakie mogą się pojawić w czasie ciąży  problemy z wypróżnianiem. Częste zaparcia powoduje wolniejsza praca jelit. To z kolei może prowadzić do wzrostu ciśnienia w okolicach odbytu, wpływając na jego ukrwienie (oraz znajdujące się u każdego człowieka guzki krwawnicze czyli hemoroidy).

Co decyduje, że pojawiają się hemoroidy?

Czynnikiem decydującym o pojawieniu się problemów z hemoroidami jest przede wszystkim ucisk na naczynia krwionośne (utrudniający odpływ krwi), który ulega zwiększeniu w miarę trwania ciąży (kiedy wzrasta waga płodu). Choroba hemoroidalna rozwija się i daje objawy w okolicach 6 miesiąca ciąży – pierwsze symptomy to krew w kale, pieczenie odbytu (wynikające z uszkodzenia śluzówki), ból podczas wypróżniania. Należy podkreślić, że stan ten nie zagraża zdrowiu dziecka, jest jednak wysoce uciążliwy dla ciężarnej (świąd, ból, pieczenie, oraz poczucie nieatrakcyjności mogą wpłynąć również na psychikę przyszłej mamy). Hemoroidy w ciąży dość często pękają ,dochodzi do tego jeśli naczynia krwionośne są szczególnie osłabione. Rzadko jednak wypadają, jak ma to miejsce w innych przypadkach choroby.

Leczenie zachowawcze.

Aby nie dopuścić do sytuacji, w której hemoroidy będą problemem również po urodzeniu dziecka, konieczne jest zastosowanie leczenia zachowawczego (najlepiej w jak najwcześniejszej fazie schorzenia). Prawidłowa dieta powinna eliminować zaparcia (błonnik obecny w owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych, dużo płynów – przede wszystkim wody), przyspieszać golenie ran okołoodbytniczych (produkty bogate w cynk, jak kurczak, soja, fasola szparagowa). Miejscowo można stosować także kremy i maści (na bazie naturalnych wyciągów roślinnych) dostępne w aptece bez recepty, a także sposoby „domowe” tj. okłady czy nasiadówki z wykorzystaniem kory dębowej, nagietka czy rumianku.

TAGI: Problemy z wypróżnianiem, ucisk na naczynia krwionośne, psychika przyszłej mamy, prawidłowa dieta, kremy i maści.

PODZIEL SIĘ: