Profilaktyka przeciw hemoroidom

Choroba hemoroidalna jest być może wstydliwa, lecz niewątpliwie uleczalna. Zauważając u siebie pierwsze objawy warto niezwłocznie zwrócić się do specjalisty – im szybciej podjęta zostanie terapia, tym mniej będzie inwazyjna. Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że problemu z hemoroidami można uniknąć, stosując proste działania profilaktyczne. Jako, że choroba hemoroidalna w dużej mierze może być wynikiem zaniedbań – w dziedzinach diety, aktywności czy higieny osobistej – to należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na te elementy.

Aktywność fizyczna.

Warto przede wszystkim wprowadzić do codziennych aktywności zajęcia sportowe. Ich typ może być dowolny, pamiętajmy jednak, by nie spędzać czasu w pozycji siedzącej. Pływanie, bieganie, gry zespołowe – wszystko co pozwoli nam oderwać się od kanapy czy biurka jest wskazane. Zdrowe ciało zależy też w dużej mierze od prawidłowego odżywiania. Profilaktyka przeciw hemoroidom uwzględnia w jadłospisie duże ilości płynów oraz składników mineralnych. Szczególnie ważny jest błonnik – zarówno rozpuszczalny (w warzywach i owocach), jak i nierozpuszczalny (w zbożach, siemieniu lnianym, suszonych owocach).

Zbawienne działanie błonnika.

Błonnik działa jak „miotełka”, wspomaga pracę jelit oraz ułatwia wypróżnianie. W diecie nie może zabraknąć witamin, w szczególności wit. C chroniącej naczynia krwionośne, a także flawonoidów – wzmacniających je. Jeśli pojawiły się już pierwsze zmiany, dobrze jest sięgnąć po produkty bogate w cynk – pomaga on w procesie gojenia się zmian w okolicach odbytu (cynk znajdziemy w ziarnach i pestkach, owocach morza, drobiu, kiełkach pszenicy). Uzupełnieniem diety i ruchu jest wzmożona dbałość o higienę. Należy w jej ramach często zmieniać bieliznę, podmywać się po każdym skorzystaniu z toalety, stosować kosmetyki z neutralnym składem a także unikać szorstkich ręczników i papieru toaletowego.

TAGI: Dieta, aktywność fizyczna, higiena, jadłospis, cynk, naturalne kosmetyki.

PODZIEL SIĘ: