Dieta samuraja – zdrowie odżywianie w japońskim stylu

dieta Samuraja
Lily Banse z Unsplash

Dieta Samuraja została stworzona na wzór tradycyjnego japońskiego stylu jedzenia. Dieta Samuraja została zapoczątkowana przez trenera i specjalistę ds. odchudzania: Nate Miyaki, który w 2011 roku opisał ja w swojej książce „The Samurai diet”. Twórca diety zakłada, że przy stosowaniu diety powinno się odbywać intensywne treningi. Dieta Samuraja może być stosowana przez określony okres lub stać się naszym podstawowym planem żywieniowym. Na czym polega dieta samuraja? Jakie są jej zalety? 

Dla kogo została stworzona dieta samuraja?

Dieta Samuraja jest skierowana do osób zdrowych oraz intensywnie trenujących – liczba kalorii powinna być dostosowana do aktywności fizycznej i zapotrzebowania kalorycznego. Może być stosowana zarówno w celu schudnięcia, jak i zbudowania masy mięśniowej. Dieta Samuraja przypomina dietę Paleo. Jedną z podstawowych zasad jest wyeliminowanie przetworzonej żywności, ulepszaczy oraz różnych konserwantów. Dieta Samuraja bazuje przede wszystkim na warzywach i owocach, bezglutenowych produktach węglowodanowych, jajach, nasionach, orzechach i dobrej jakości mięsie i rybach. Przechodząc na dietę, trzeba zrezygnować z nabiału i produktów mlecznych, gotowych produktów i półproduktów, cukru, fast foodów, produktów zbożowych i roślin strączkowych. Twórca diety zaleca również treningi na czczo, spożywanie węglowodanów przed i po treningu oraz ograniczenie jedzenia w pierwszej połowie dnia a zwiększenie w drugiej.

Dieta Samuraja: co można jeść?

Na diecie Samuraja dozwolone jest przygotowywanie posiłki, które zawierają następujące produkty: mięso, ryby, owoce morza, warzywa i owoce pochodzące z upraw ekologicznych, zwłaszcza ziemniaki i bataty, oliwę z oliwek, orzechy i nasiona, jaja, ryż biały, amarantus. Z drugiej strony konieczne jest wykluczenie wielu innych, niekoniecznie zdrowych produktów. Są to m.in. rośliny strączkowe, mleko i produkty mleczne (przede wszystkim nabiał), suszone owoce, soki owocowe, napoje gazowane, wszelkiego rodzaju żywność przetworzona, pszenica, produkty zawierające pszenicę, alkohol, napoje energetyczne oraz produkty zawierające cukry rafinowane. Dieta samuraja jest zdrowa i z pewnością pomoże w osiągnięciu celów i poprawy sylwetki. Pewne grupy osób nie powinny jednak decydować się na taką dietę. Są to przede wszystkim osoby z dolegliwościami żołądkowo- jelitowymi, alergiami pokarmowymi, chorobami jelita cienkiego, chorobami autoimmunologicznymi i refluksem.

Zalety diety samuraja

Dieta samuraja bez wątpienia jest jedną z najzdrowszych diet. Podstawową zaletą diety samuraja jest dostarczanie organizmowi dużej ilości witamin i składników mineralnych. Z racji tego, że jest skierowana do osób aktywnych, daje nam duża ilość energii. Produkty, które spożywa się na diecie samuraja, są powszechnie dostępne, a posiłki dostatecznie zbilansowane. Przeciwwskazaniami do zastosowania diety są przede wszystkim alergie na wybrane produkty, które stanowią podstawę diety, wrzody, refluks i problemy z jelitami. Osoby, które zaliczają się do grupy z przeciwwskazaniami, powinny zdecydować się na jedną z diet leczniczych (np. catering dietetyczny Kielce).

PODZIEL SIĘ: