Do jakiego lekarza z hemoroidami

Hemoroidy są dolegliwością wstydliwą, jednak nie ulega wątpliwości, że to problem powszechny. Zwłaszcza w krajach uprzemysłowionych, w których wśród ludności dominuje tzw. siedzący tryb życia, dieta uboga w błonnik, a obfitująca w tłuszcze i pokarmy przetworzone. Szacuje się, że nawet 30 % populacji (po 50 roku życia odsetek wzrasta) może cierpieć na chorobę hemoroidalną. Kiedy zauważymy u siebie jej objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do internisty.

Czy internista wystarczy?

Ten z pewnością da nam skierowanie do proktologa. To specjalista zajmujący się chorobami odbytu – a hemoroidy stanowią główną przyczynę zgłaszania się do gabinetu proktologicznego. Szybkie postawienie diagnozy i podjęcie leczenia ma kluczowe znaczenie, bowiem wyróżniamy 4 stopnie zaawansowania choroby, z których każdy kolejny trudniej leczyć. W I etapie guzki krwawnicze znajdują się wewnątrz odbytu, czasami krwawią, jednak nie dają poważniejszych objawów. W II stadium – guzki powiększają się, jednak jeszcze nie wypadają. III etap charakteryzuje się tym, że guzki wychodzą i się cofają się samoistnie (po wypróżnieniu), z kolei w ostatnim stadium guzki nie cofają się, powodują silny ból, krwawienie. Każdemu ze stadiów może towarzyszyć także stan zapalny.

Konieczna wizyta u proktologa.

Proktolog ma za zadanie ocenić, jaki typ leczenia będzie dla nas najlepszy. Współcześnie dąży się do tego, by jak najczęściej stosować terapię zachowawczą, unikając bardziej inwazyjnych technik operacyjnych. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Najmniej inwazyjne metody zachowawcze stosuje się zazwyczaj łącząc farmakologiczną terapię (wzmacniającą ściany naczyń krwionośnych, łagodzącą ból i obrzęki) z odpowiednią dietą, dbałością o higienę, aktywnością fizyczną. Jeśli to nie pomaga – można zastosować techniki instrumentalne – wymrażanie guzków krwawniczych, doprowadzanie do ich martwicy przy pomocy specjalnych opasek lub zwłóknienia poprzez ostrzykiwanie. Najbardziej radykalne są metody chirurgiczne sprowadzające się do wycięcia hemoroidów. Niestety czasami proktolog może nie mieć wyboru. Dlatego warto zgłaszać się do lekarza, kiedy problem nie przybrał jeszcze na sile.

TAGI: Siedzący tryb życia, dieta uboga w błonnik, terapia zachowawcza, typ leczenia, metody chirurgiczne, guzki, pokarmy przetworzone.

PODZIEL SIĘ: