Hemoroidy, czyli żylaki odbytu – objawy i leczenie

hemoroidy
humberto chavez z Unsplash

Ten bolesny i wstydliwy problem może dotknąć każdego z nas – niezależnie od wieku. Jak rozpoznać hemoroidy i jak je wyleczyć?

Patologiczne zmiany w budowie naczyń krwionośnych w odbycie dają żylaki odbytu, czyli hemoroidy, które określane są też jako guzki krwawnicze. Pacjenci z tą przykrą dolegliwością często nie udają się do lekarza ze względu na duży wstyd. To duży błąd, ponieważ specjalista będzie mógł zalecić odpowiednie postępowanie, które szybko przywróci pacjentowi wyczekiwany komfort.

Hemoroidy – co to jest?

Jak wspomnieliśmy, do powstania hemoroidów dochodzi wtedy, gdy żyły odbytu lub odbytnicy ulegają poszerzeniu. Znajdują się one w dolnej części odbytnicy albo w kanale odbytu i zależnie od tego, gdzie są zlokalizowane, określane są jako hemoroidy zewnętrzne albo wewnętrzne. Zdarza się również, że oba typy żylaków odbytu współistnieją ze sobą.

Warto przy tym zaznaczyć, że sam termin „guzki krwawnicze” jest często używany nieprawidłowo. Tak naprawdę ma je każdy z nas. Są one wypełnione krwią i uszczelniają kanał odbytu i odpowiadają za prawidłową prace mięśni zwieracza. Gdy chcemy się wypróżnić, wtedy impuls nerwowy powoduje odpływ krwi, a tym samym rozluźnienie tych mięśni. Problemy pojawiają się wtedy, gdy odpływ krwi jest utrudniony, a na skutek jej zalegania może dojść do stanu zapalnego – mówimy wtedy o żylakach odbytu, czyli chorobie hemoroidalnej.

Przyczyny żylaków odbytu

Tak naprawdę hemoroidy mogą przydarzyć się każdemu z nas. Sprzyja im przede wszystkim brak aktywności fizycznej, prowadzenie siedzącego trybu życia, ale również znaczenie ma nieodpowiednia dieta i skłonność do zaparć.

Ponadto żylaki odbytu zdarzają się często u kobiet w ciąży i mają wtedy związek ze zmianami hormonalnymi. Płód zaczyna też uciskać układ żylny, upośledzając prawidłowy odpływ krwi. Większe ryzyko hemoroidów mają również osoby otyłe, z przewlekłą niewydolnością krążenia, kobiety, które urodziły kilka dzieci, a także osoby starsze.

Hemoroidy – objawy:

  • świąd odbytu i jego okolic
  • sączenie się wydzieliny z odbytu
  • uczucie niepełnego wypróżnienia
  • dyskomfort w trakcie siedzenia
  • niewielkie krwawienie w trakcie wypróżniania
  • wypadanie guzka z odbytu

Jeśli pojawiają się te objawy, warto przeprowadzić dokładną diagnostykę i rozpocząć leczenie. Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego lub do proktologa – chirurga zajmującego się schorzeniami odbytu oraz odbytnicy. Do wizyty u proktologa na NFZ potrzebujemy skierowania. Jeśli zdecydujemy się na wizytę prywatną, nie jest ono konieczne. W Krakowie możemy umówić się do Przychodni Zdrowia Centrum Medyczno-Diagnostycznego Prima-Med.

Lekarz wykonuje badanie żylaków odbytu per rectum, czyli przez odbyt. Badanie to jest często kojarzone jako nieprzyjemne, ale wykonuje się je w wygodnej pozycji dla pacjenta i z użyciem specjalnego, poślizgowego żelu. Niekiedy konieczne jest dodatkowe badanie anaskopowe – z wykorzystaniem specjalnego wziernika.

Metody leczenia hemoroidów

Leczenie hemoroidów zależne jest od stopnia zaawansowania choroby. W każdym stadium polecane jest prowadzenie zbilansowanej diety, która zawiera wiele owoców, warzyw, produktów z pełnego przemiału, a także dużą ilość napojów (około 2 litry dziennie).

We wszystkich stadiach stosuje się też preparaty miejscowe, na przykład w formie czopków, maści czy tabletek. Zawierają substancje łagodzące, zmniejszające obrzęki i świąd, a także o działaniu przeciwzapalnym. Leczenie tego rodzaju wraz z odpowiednią dietą jest w stanie cofnąć objawy w początkowych stadiach żylaków odbytu.

W przypadku zaawansowania choroby hemoroidalnej konieczne może być wykonanie specjalistycznych zabiegów. Stosuje się między innymi takie metody jak metoda Barrona, czyli założenie specjalnej opaski gumowej na guzki, skleroterapia, która powoduje zlikwidowanie guzków, laseroterapia czy chirurgiczne usuwanie żylaków odbytu. Rodzaj zabiegu dobierany jest zależnie od stopnia choroby oraz od oczekiwań pacjenta. Niektóre z tych zabiegów wykonamy tylko prywatnie.

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: