Co to są hemoroidy

Co to są hemoroidy
Austin Distel z Unsplash

Hemoroidy są częścią anatomii człowieka – stanowią struktury złożone z naczyń krwionośnych i   znajdują się w kanale odbytu. Nieprawidłowości związane z hemoroidami zaczynają się, jeśli żyły ulegają poszerzeniu i dochodzi do tworzenia się guzków krwawniczych. To one mogą dawać kłopotliwe, a przede wszystkim bolesne, objawy. Chore hemoroidy są cały czas wypełnione krwią, towarzyszy im często stan zapalny.

 

Objawy choroby.

Pierwszymi objawami zachodzących zmian chorobowych są: wysuwanie się guzków z odbytu (początkowo jedynie okazyjne), krwawienie (krew widoczna w kale) oraz dokuczliwy świąd w okolicach odbytu. Wyróżniamy kilka stopni rozwoju choroby hemoroidalnej. Związane jest z nimi podział na hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne, przy czym te dwie postacie mogą współwystępować. Różnica między wewnętrznymi i zewnętrznymi żylakami odbytu polega na tym, że objawy tych pierwszych często pozostają niezauważone, ponieważ nie powodują dolegliwości bólowych (wewnętrzne hemoroidy nie posiadają silnego unerwienia). Jeśli natomiast chodzi o hemoroidy zewnętrzne, to występują one w miejscu, gdzie skóra oraz błona śluzowa (kanału odbytu) jest silnie unerwiona. Ból zwiększa się szczególnie, jeśli często pozostajemy w pozycji siedzącej, towarzyszy również wypróżnianiu.

Choroba rozwiniętych społeczeństw.

Choroba hemoroidalna jest powszechną dolegliwością w rozwiniętych społeczeństwach. Szacuje się, że u około 30% dorosłych wypróżnianiu towarzyszą dolegliwości bólowe (przy czym odsetek ten wzrasta po 50 roku życia). Znaczną odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosimy sami – siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta prowadząca do zaparć (wysokoprzetworzone produkty, niedobór błonnika, warzyw, owoców). Na szczęście chorobie hemoroidalnej można zapobiegać – poprzez stosowanie właściwej diety, unikanie długotrwałego siedzenia, uprawianie sportu oraz zachowywanie podstawowych zasad higieny intymnej.

TAGI: Guzki krwawnicze, hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne, błona śluzowa, siedzący tryb życia, niedobór błonnika, zapobieganiechorobie.

PODZIEL SIĘ: