Hemoroidy przyczyny powstania
Hemoroidy to dolegliwość, która może być określana mianem choroby cywilizacyjnej. Cierpi na nią niemal 1/3 populacji dorosłych, przy czym większość z nich mieszka w krajach rozwiniętych. Rozwój choroby jest bowiem związany ze stylem życia, jaki prowadzimy współcześnie. Siedząca praca, podróżowanie samochodem, sporadyczna aktywność fizyczna, uboga w składniki odżywcze dieta…
Rozwój choroby.
Wszystkie te czynniki mogą przyczyniać się do powstawania hemoroidalnych dolegliwości. Choroba ta rozwija się, a w miarę upływu czasu objawy są coraz bardziej dokuczliwe. Świąd i pieczenie w okolicach odbytu, ból, krwawienie, wypadanie guzków na zewnątrz – to wszystko znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Do przyczyn powstawania hemoroidów zaliczamy zarówno czynniki genetyczne, jak i związane ze wspomnianym już stylem życia czy wiekiem. Osoby powyżej 50 roku życia są znacznie bardziej narażone na występowanie choroby, zwłaszcza, jeśli pacjent dodatkowo cierpi na otyłość czy schorzenia wątroby. Jadłospis ubogi w błonnik, a obfitujący w tłuszcze zwierzęce i przetworzone produkty również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów (podobnie częste zaparcia, charakterystyczne np. dla okresu ciąży).
Przyczyny powstawania choroby.
Wskazywane są różne przyczyny powstawania hemoroidów, można je sprowadzić do trzech ogólnych teorii. W pierwszej główną rolę odgrywa wiek, odpowiedzialny za zanik tkanki łącznej mocujący guzki krwawnicze do mięśni zwieraczy. W drugiej – winny jest wzrost napięcia (bądź przerost mięśnia) zwieracza wewnętrznego, który prowadzi do rozszerzenia splotów żylnych w obrębie hemoroidów (podczas parcia). Trzecia teoria upatruje przyczyn hemoroidów w nadmiernym napływie krwi do żył, powodującego obrzęk splotów żylnych. Niezależnie od przyczyn powstawania – hemoroidy można leczyć, i to skutecznie, warto jednak zgłosić się do specjalisty zanim objawy się nasilą.
TAGI: Siedząca praca, dieta, podróże samochodem, zła dieta, otyłość, błonnik, mięśnie zwieraczy, leczenie