Hemoroidy zewnętrzne

Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu. Stan chorobowy tych skupisk żył leżących w okolicach odbytu polega na tym, że ulegają rozszerzeniu i obrzękowi, nabiegając krwią. Mogą przez to powodować szereg bolesnych dolegliwości. Wyróżniamy hemoroidy wewnętrzne – umiejscowione w dolnej części prostnicy oraz zewnętrzne – znajdujące się pod skórą otaczającą odbyt. Hemoroidy zewnętrzne dostarczają większej ilości symptomów i są bardziej bolesne (z uwagi na silne unerwienie skóry w tych okolicach). Dodatkowo w zewnętrznych hemoroidach może dochodzić do zakrzepów, które wywołują silny i nagły ból.

Cztery fazy choroby.

Zakrzepy zazwyczaj wchłaniają się, jednak pozostawiają po sobie nadmiar skóry, generując świąd lub podrażnienia. Hemoroidy zewnętrzne występują u ludzi rzadziej niż wewnętrzne. Nie oznacza to jednak, że nie stanowią powszechnego problemu. Możemy wyróżnić cztery stadia zaawansowania choroby hemoroidalnej. W pierwszej – guzki znajdują się wewnątrz odbytu, ból czy świąd występują rzadko, podobnie sporadyczne krwawienia. W drugiej fazie guzki wypadają (podczas wysiłku czy wypróżniania się), jednak samoistnie wracają do środka. Trzeci stopień zaawansowania choroby charakteryzuje się tym,że guzki trzeba mechanicznie wsuwać do wewnątrz. W czwartej fazie natomiast nie da się ich już schować, często krwawią, powodują dyskomfort i silny ból. Chorobie hemoroidalnej towarzyszy także stan zapalny.

Pomoc w medycynie naturalnej.

Na szczęście zarówno medycyna naturalna, jak i nowoczesne metody lecznicze przychodzą z pomocą. Uciążliwe objawy hemoroidów zewnętrznych można bowiem łagodzić przy pomocy sposobów „domowych” lub farmakologicznie. Poza tym możliwe jest leczenie instrumentalne (sprowadzające się do usunięcia guzków przy pomocy specjalnych zastrzyków czy zamrażania), a w ostatecznych wypadkach – operacyjne. Najlepiej jest zgłosić się do specjalisty natychmiast po zauważeniu pierwszych symptomów, wtedy wystarczą mniej inwazyjne metody leczenia.

TAGI: Hemoroidy zewnętrzne i zewnętrzne, guzki, stany zapalne, zastrzyki, zamrażanie, nowoczesne metody lecznicze.

PODZIEL SIĘ: