Instrukcja mycia rąk – jak zrobić to dobrze?

Instrukcja mycia rąk
Matthew Tkocz z Unsplash

Mycie rąk wydaje się czynnością niezwykle prostą, nad którą nie warto się dłużej zastanawiać. Wystarczy odkręcić wodę, wziąć do ręki mydło i problem z głowy. Jak się jednak okazuje, jest to nieco bardziej skomplikowane, szczególnie jeśli chcemy zrobić to dobrze. WHO podaje, że tylko 30% mężczyzn i 63% kobiet, myje ręce po wyjściu z toalety. Traktowanie podstawowej higieny z takim dystansem wiąże się z częstymi zatruciami pokarmowymi, a także stwarza szansę na rozwój wirusów.

Jak prawidłowo myć ręce? Instrukcja

Mycie dłoni powinniśmy rozpocząć od zmoczenia ich wodą. Gdy dłonie są wilgotne, musimy nałożyć na nie niewielką ilość mydła. Zwilżone i namydlone dłonie pocieramy o siebie kolejno wewnętrzną i zewnętrzną częścią. Kolejnym krokiem powinno być pocieranie wewnętrznej części prawej dłoni, o grzbiet lewej dłoni i odwrotnie. Potem warto wykonać jeszcze kilka okrężnych ruchów, na początku przy użyciu kciuka, którym pocieramy wewnętrzną część każdej dłoni. Wreszcie na koniec opuszkami palców pocieramy wewnętrzną część obu dłoni i płuczemy ręce wodą. Teraz ręce należy osuszyć ręcznikiem jednorazowym, którego użyjemy także do zakręcenia wody. Ważne, aby nie zakręcać wody gołymi rękami, szczególnie w toaletach publicznych, ponieważ wtedy cały proces nie będzie miał sensu. Na prawidłowe umycie rąk mydłem i wodą, potrzeba niecałej minuty. Czynność ta trwa zatem bardzo krótko, a w skrajnych przypadkach może nawet uratować życie. Warto pamiętać, że do najgorzej mytych obszarów rąk należą zwykle:

  • opuszki palców,
  • kciuki,
  • miejsca między palcami.

To właśnie dlatego zalecany jest powyższy schemat, który przypomina chirurgiczne mycie rąk. Wykorzystując go, mamy pewność, że cały obszar naszych dłoni jest czysty, a my nie przenosimy zarazków. Więcej na ten temat można przeczytać na https://higieniczny.pl/instrukcja-mycia-rak-i-dezynfekcji.html.

Konsekwencje nieprawidłowego mycia rąk

Szacuje się, że z powodu nieprawidłowej higieny rąk, umiera każdego roku ponad 3,5 miliona dzieci. Niedokładnie umyte dłonie lub nieumyte wcale, przenoszą wiele bakterii, które mogą być niebezpieczne dla życia. Zwykle kończy się na lekkich problemach żołądkowych, ale w niektórych przypadkach występują poważne powikłania. Wśród tzw. chorób brudnych rąk wymienia się m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu A, nazywane również żółtaczką. Wirus ten często przenosi się przez kał, dlatego łatwo się nim zarazić w toaletach publicznych. Inną chorobą wywołaną nieprawidłową higieną może być bakteryjne zapalenie jamy ustnej, którą możemy wywołać, wkładając brudne ręce do buzi lub dotykając nimi twarzy.

Najtrudniej o higienę rąk jest w toaletach publicznych, w których znajduje się mnóstwo zarazków. Wielu ludzi wciąż nie myje rąk po korzystaniu z toalety, przez co roznoszą oni zarazki, dotykając np. klamki drzwi wyjściowych. Z tego względu wiele instytucji stosuje drzwi otwierane i zamykane automatycznie. W kwestii toalet publicznych wciąż pozostaje sporo do zrobienia. Najważniejsze, aby przestrzegać powyższych zasad prawidłowego mycia rąk – nie tylko ze względu na swoje zdrowie, ale także zdrowie ludzi z naszego otoczenia.

PODZIEL SIĘ: