Jak uniknąć hemoroidów?

Jak uniknąć hemoroidów
National Cancer Institute z Unsplash

Aby uniknąć problemów związanych z hemoroidami specjaliści zalecają przede wszystkim wprowadzenie zmian w stylu życia. Należy przede wszystkim skupić się na tym, aby dieta nie powodowała zaparć, codzienna aktywność fizyczna była dla nas przyjemnością, a zasady higieny – nie miały przed nami tajemnic. Ale po kolei.
Jeśli chodzi o dietę – powinna ona obfitować w produkty zawierające błonnik – jak pełnoziarniste pieczywo, duże ilości owoców i warzyw. Konieczne jest również przyjmowanie dużej ilości płynów oraz białka (pochodzącego głównie z chudego nabiału). Pomocny w profilaktyce może być również cynk (obecny w pestkach, drobiu czy kiełkach). Dobrze jest również zrezygnować z potraw tłustych, zawierających wysokoprzetworzone składniki czy konserwanty. Warto jest przygotowywać posiłki, których trawienie będzie szybsze. Dodatkowo –
ryzyko zachorowania będzie mniejsze, jeśli zrezygnujemy z nałogów – zwłaszcza nikotynowego oraz alkoholowego.
Aktywność fizyczna jest zalecana w profilaktyce każdego ze schorzeń. W przypadku hemoroidów warto przede wszystkim postawić na regularność – można uprawiać każdy sport, szczególnie zalecane są jednak marsze czy bieganie. Zasady higieny, które powinny wejść nam w krew dotyczą zarówno częstszego i dokładniejszego podmywania okolic intymnych, jak i zmiany bielizny, a także stosowania produktów o neutralnym pH do pielęgnacji delikatnej skóry odbytu.

PODZIEL SIĘ: