Ogólna rehabilitacja stóp

Ogólna rehabilitacja stóp
Jan Romero z Unsplash

Rehabilitacja nóg odbywa się dzisiaj na zupełnie innych zasadach. Przede wszystkim należy wspomnieć dzisiaj między innymi o kości piętowej, która bardzo często ulega uszkodzeniu. Wspomniana kość daje nam przede wszystkim jeden z trzech najważniejszych punktów podparcia w samej stopie. Jest to bardzo ważne miejsce, ponieważ ból tym określonym miejscu, może powodować długotrwałe zaburzenie chodu. Ogólnie wszystkie uszkodzenia bardzo niekorzystnie wpływają na całą strukturę stopy, powodując dodatkowe problemy w poruszaniu się na co dzień. Na szczęście ostroga piętowa to stan patologiczny, który możemy cofnąć w momencie, gdy zaczniemy odpowiednie leczenie.

Zmiany bywają niebezpieczne

 Taka narośl kostna bywa bardzo uciążliwa, ponieważ najczęściej jest ona zlokalizowana bezpośrednio na guzie piętowej, lub zaraz bezpośrednio na powierzchni określonej kości piętowej. Wspomniana narośl z czasem zaczyna wzrastać w ścięgno Achillesa. Ostroga piętowa może osiągać nawet do 4 mm, przez co poważnie utrudnia chodzenie. Taki stan zapalny nie jest łatwy do wyleczenia, zwłaszcza że z czasem mogą pojawiać się różnego rodzaju złogi wapnia, które również pojawią się blisko pięty, przez co wspomniany stan zapalny, jest coraz bardziej widoczny. Problemy nie są odczuwalne tylko w ruchu. Przy bardzo rozwiniętym stanie zapalnym wspomniany problem, jest także odczuwalny w czasie spoczynku. Lekarz wykonując określoną diagnozę, musi wykonać dokładne padanie palpacyjne, dzięki czemu jest w stanie stwierdzić, jak duży jest stopień wspomnianych zmian. Tutaj istotna jest diagnostyka, poprzez badanie rtg, jesteśmy w stanie zauważyć stopień przyrostu narośli kostnej. Tak też lekarz jest w stanie ocenić, jakie leczenie należy wdrożyć, aby poradzić sobie z takim problemem. Przede wszystkim przyczyną pojawiających się problemów jest poważne uszkodzenie okolicznych włókien kolagenowych. Bardzo często przy utrzymującym się stanie zapalnym dochodzi do pełnej degeneracji stopy. Proces leczenia ostrogi piętowej to przede wszystkim określone zabiegi fizykoterapeutyczne. Jeśli lekarz przy badaniu stwierdzi, że zmiany są niepokojące, ale mimo wszystko nie ma ostrego stanu zapalnego, to w takiej sytuacji wdraża się najczęściej leczenie profilaktyczne. Przy braku rezultatu leczenia, pozostaje jeszcze jedno wyjście zabieg operacyjny, ale jest to stosowany tylko i wyłącznie w trudnych przypadkach. Należy także pamiętać o tym, że po wszystkich wszystkie nerwy muszą się odpowiednio zregenerować, a do tego wymagana jest długa rekonwalescencja. Dzisiaj takie stany zapalne leczy się przy pomocy nowoczesnych metod takich jak ultradźwięki.

Determinacja sprzyja leczeniu

 Pozwalają one przede wszystkim na usunięcie określonych mikrouszkodzeń, które mogą przyczynić się do odwrócenia stanu zapalnego w taki sposób, aby doprowadzić do regeneracji stopy. Nie jest to łatwy proces, ale mimo wszystko jest to wykonalne zadanie. Wiele zależy od naszej determinacji i zaangażowania, jeśli się postaramy, to na pewno uda nam się wyleczyć wszystkie zmiany chorobowe. Nie jest to łatwe, ale w odpowiednim miejscu, gdzie otrzymamy niezbędną pomoc, jest to możliwe do zrealizowania.

PODZIEL SIĘ: