Profilaktyka na hemoroidy

Hemoroidy nie tylko można skutecznie leczyć, ale także ich uniknąć. Zważywszy, że cierpi na nie znaczny odsetek populacji jest to bardzo dobra wiadomość. Ryzyko pojawienia się choroby hemoroidalnej wzrasta z wiekiem, co nie oznacza, że osoby młode są całkowicie bezpieczne. Dlatego też warto stosować się do zasad profilaktyki na co dzień, by uniknąć świądu, pieczenia i bólu a także innych przykrych objawów w okolicach odbytu. Jak w każdego rodzaju działaniach zapobiegawczych konieczna jest ich kompleksowość.

Zaangażowanie w zapobieganiu chorobie.

Profilaktyka wymaga od nas wysiłku i zaangażowania – jednak warto poświęcić więcej czasu czy energii na to, aby cieszyć się pełnym zdrowiem. Zmiany należy wprowadzić zarówno do stylu życia jak i odżywiania. Nie wolno zaniedbywać codziennej aktywności fizycznej. W końcu jedną z przyczyn hemoroidów jest siedzący tryb życia oraz brak czasu na ruch. Każdy sport będzie dobrym wyborem (o ile nie będzie to oznaczało kibicowania z fotela…). Jeśli chodzi o higienę osobistą, to należy bezwzględnie przestrzegać jej zasad: często się podmywać (najlepiej płynem do higieny intymnej o neutralnym pH), zmieniać bieliznę, stosować łagodny dla skóry papier toaletowy. Kolejnym krokiem milowym na drodze do zdrowia jest optymalna dieta.

Zaparcia, a hemoroidy.

Hemoroidy często pojawiają się w wyniku częstych zaparć, kłopotów trawiennych. Dlatego do jadłospisu warto włączyć więcej warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów (wszystkie powyższe zawierają błonnik – rozpuszczalny i nierozpuszczalny), produktów bogatych w witaminę C korzystnie wpływającą na naczynia krwionośne. Zaleca się też picie dużych ilości wody, spożywanie dań lekkostrawnych (ubogich w tłuszcze zwierzęce i tzw. zły cholesterol), unikanie nadmiaru alkoholu oraz zaprzestanie palenia papierosów. Białko w diecie powinno w dużej mierze pochodzić z nabiału (chudego). W profilaktyce wskazany jest też cynk (obecny w pestkach, drobiu czy kiełkach). Dietę można oczywiście uzupełnić o odpowiednie suplementy.

TAGI: Zasady profilaktyki, zaangażowanie w leczeniu, zaparcia, kłopoty trawienne, jadłospis, dania lekkostrawne.

PODZIEL SIĘ: