Przyczyny powstania hemoroidów

Hemoroidy to guzki krwawnicze umiejscowione w kanale odbytu, składające się z naczyń krwionośnych. Ich choroba stanowi najczęstszy problem zgłaszany przez pacjentów u proktologa. Niestety – choroba ta bywa zaniedbywana, głównie z uwagi na wstydliwy charakter schorzenia. Tymczasem cierpi na nią wysoki odsetek ludności, szczególnie w krajach rozwiniętych (co ma związek zarówno ze starzejącym się społeczeństwem jak i dominującym w nowoczesności stylem życia).

 

Tworzenie się hemoroidów.

Możemy wskazać trzy teorie tworzenia się hemoroidów, pierwsza z nich mówi o wieku jako czynniku sprawczym ( z upływem lat dochodzi do zanikania tkanki łącznej mocującej hemoroidy do mięśni zwieraczy – luźniejsze hemoroidy zaczynają się uwypuklać i dawać bolesne objawy). Druga skupia się na przeroście mięśnia zwieracza wewnętrznego – który sprawia, że podczas parcia sploty żylne tworzące hemoroidy rozciągają się. Z kolei trzecia teoria zakłada, że winny jest nadmierny przepływ krwi i obrzęk splotów żylnych tworzących wewnętrzne hemoroidy. Tyle teoria – a jakie czynniki w codziennej praktyce przyczyniają się do powstawania hemoroidów? Wiek to z pewnością jeden z nich, ale nie tylko. Również znaczna nadwaga, schorzenia wątroby, brak aktywności fizycznej mają swój udział w zwiększaniu ryzyka choroby.

Odpowiednie odżywianie się.

Kluczową rolę odgrywa jednak nieodpowiedni sposób odżywiania. Zbyt uboga w witaminy i błonnik, składająca się głównie z przetworzonych produktów, słodkich napojów, bogatych w zły cholesterol pokarmów dieta nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem dla zdrowia. Do tego dostarczanie organizmowi niewystarczającej ilości płynów nie pozwala mu prawidłowo pracować. Prócz tych czynników wymienić należy jeszcze brak dbałości o higienę…Niestety – zdarza się on nawet współcześnie. Choroba hemoroidalna może być oczywiście leczona, niemniej – warto pomyśleć również o profilaktyce. Jest dalece mniej bolesna i kłopotliwa, a przynosi pozytywne rezultaty.

TAGI: Wstydliwy charakter schorzenia, czynnik wieku, przerost mięśnia zwieracza, nadmierny przepływ krwi, witaminy, błonnik.

PODZIEL SIĘ: