Hemoroidy a seks

Hemoroidy są to guzki krwawnicze, które wraz ze zwieraczem regulują pracę odbytu. Dzięki nim możemy kontrolować procesy fizjologiczne. Zdrowe hemoroidy są wypełnione krwią, dzięki czemu kanał odbytu jest uszczelniony. W momencie cofania się tej krwi z guzków, ulegają one spłaszczeniu i – możliwe staje się wypróżnienie.
Chore guzki są cały czas napełnione krwią – takie napęcznienie sprawia, że pojawia się stan zapalny oraz inne dolegliwości. Do podstawowych objawów hemoroidów należą: krwawienie w trakcie oddawania stolca, wypadanie żylaków, ból wynikający z powstawania w żylakach zakrzepów, świąd odbytu oraz problemy z utrzymaniem higieny. Pierwszymi
zauważalnymi symptomami są krew w stolcu oraz świąd w okolicach odbytu i otaczającego go skóry. Wyróżnić możemy hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne, przy czym ból jest zazwyczaj związany z drugim ich rodzajem. Ból spowodowany stanem zapalnym może utrzymywać się od kilku godzin do nawet kilku dni. Niestety – stan, w którym potęguje się ból skutecznie może odbierać ochotę na współżycie. Ponad to – objawy takie jak krwawienie z odbytu mogą powodować dyskomfort i wstyd. Jednak jeżeli chodzi o seks w pozycji klasycznej – nie ma przeciwwskazań, nawet w przypadku hemoroidów. Problemy zaczynają się wtedy, gdy jedno z partnerów chce uprawiać seks analny. Ten rodzaj zbliżenia jest absolutnie niewskazany w przypadku choroby hemoroidalnej. Może bowiem powodować uszkodzenia guzków krwawniczych, tym samym doprowadzając do pogłębienia choroby a nawet wtórnego zakażenia. Dodatkowo takiemu zbliżeniu towarzyszy wyjątkowo silny ból. Jednakże – jeżeli chodzi o osoby zdrowe – jak dotąd nie udowodniono, by zbliżenia analne były jedną z przyczyn występowania żylaków odbytu. Praktyki analne nie są szkodliwe, o ile tylko zarówno osoba stymulująca jak i stymulowana cieszą się dobrym zdrowiem.

PODZIEL SIĘ: