Hemoroidy leczenie
Hemoroidy to inaczej guzy krwawnicze, małe uwypuklenia złożone z połączeń tętnic i żył zlokalizowane w okolicach odbytu. Zdrowe hemoroidy są niewidoczne, nie można ich też wyczuć. Gdy występuje stan chorobowy – w zależności od stadium – guzki stają się bardziej widoczne („wypadają” na zewnątrz). Objawom towarzyszy świąd i pieczenie, ból podczas wypróżniania oraz krwawienie. Zmianom towarzyszy obrzęk odbytu.
Przypadłość dotyka głównie osoby nieprawidłowo się odżywiające (zbyt mało błonnika i płynów w diecie), ze skłonnościami do zaparć oraz prowadzących siedzący tryb życia. Często hemoroidy pojawiają się w ciąży, oraz po porodzie. W większości jednak cierpią na tę dolegliwość ludzie starsi (po 50 roku życia prawdopodobieństwo zachorowania może wynieść nawet 50%).
Leczenie hemoroidów musi być zawsze poprzedzone badaniem u proktologa. Jest ono konieczne, aby wykluczyć inne dolegliwości dające podobne objawy (jak nowotwór). Dopiero potem dobiera się rodzaj terapii. Może to być leczenie zachowawcze lub operacyjne. W przypadku tego pierwszego można stosować m.in. leczenie farmakologiczne, skleroterapię (czyli ostrzykiwanie okolic guza doprowadzające do jego zwłóknienia), metodę Barrona (założenie opaski na podstawę guza i spowodowanie jego martwicy). Do nowocześniejszych metod zaliczamy natomiast krioterapię (zamrażanie guzów), fotokoagulację podczerwienią (z wykorzystaniem światła podczerwonego). Leczenie operacyjne jest konieczne tylko w przypadku dużego zaawansowania schorzenia (obfitych krwanień, innych dolegliwości, silnego obrzęku) – można wtedy zastosować np. metodę Longo (wciągnięcie błony śluzowej i guzów do kanału odbytnicy)