Hemoroidy wewnętrzne

Hemoroidy wewnętrzne
Jeshoots.com z Unsplash

Każdy ma hemoroidy. Jest to część anatomiczna ciała, umiejscowiona w kanale odbytu i składająca się z naczyń krwionośnych. Stan chorobowy zaczyna się wtedy, gdy żyły ulegają poszerzeniu i tworzą się w ich obrębie guzki krwawnicze. Z czasem dają one uciążliwe objawy, takie jak świąd, pieczenie, ból przy wypróżnianiu czy siedzeniu oraz krwawienie. Chore hemoroidy są cały czas wypełnione krwią. Jeśli chodzi o hemoroidy wewnętrzne, to stanowią one początkowe stadium choroby.

Pierwsze objawy.

Pierwszymi objawami, które powinny być alarmujące są: krwawienie z odbytu, świąd, a także okazjonalne wysuwanie się guzków z odbytu (które w wypadku hemoroidów wewnętrznych ma miejsce rzadko). Hemoroidy wewnętrzne cechują mniej nasilone i widoczne symptomy. Dolegliwości bólowe są mniejsze, ponieważ wewnętrzne hemoroidy nie posiadają silnego unerwienia. Co istotne hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne mogą współwystępować. Z wymienionych powyżej powodów hemoroidy wewnętrzne są rzadko rozpoznawane w pierwszym stadium choroby. Tymczasem im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym większe szanse, że leczenie zachowawcze będzie wystarczające.

Dieta i aktywność fizyczna.

Na szczęście ryzyko wystąpienia hemoroidów wewnętrznych można minimalizować – przy pomocy diety bogatej w błonnik, częstszej aktywności fizycznej,
wzmożonej dbałości o higienę intymną. Pod żadnym pozorem nie należy też bagatelizować ewentualnych objawów. Wizyta u proktologa nie powinna nas zawstydzać – zwłaszcza, że niemal 30 % populacji osób dorosłych cierpi na jakąś postać choroby hemoroidalnej. Poza tym zawsze warto się upewnić, czy hemoroidom wewnętrznym nie towarzyszą inne schorzenia czy zmiany, np. nowotworowe.

TAGI:Dolegliwości bólowe, krwawienie odbytu, świąd, dieta bogata w błonnik, aktywność fizyczna, towarzyszące schorzenia.

PODZIEL SIĘ: