Objawy hemoroidów
Hemoroidy – inaczej guzy krwawnicze – są to uwypuklenia składające się z tętnic i żył. Znajdują się w okolicach odbytu. Hemoroidy ma każdy, jednak zdrowe są niewidoczne i niewyczuwalne. Dopiero kiedy pojawia się stan chorobowy guzki zaczynają dawać różnego rodzaju objawy. W początkowym stadium guzki jeszcze nie wypadają na zewnątrz, niemniej okazjonalnie mogą krwawić, a wypróżnianiu się towarzyszy ból i pieczenie. Jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy warto zwrócić się po diagnozę do specjalisty. Zazwyczaj by rozpoznać chorobę wystarczy badanie fizykalne i wywiad.
Hemoroidy zewnętrzne.
W przypadku hemoroidów zewnętrznych często pojawiać się mogą zakrzepy, są one też bardziej widoczne. Wewnętrzne hemoroidy można natomiast podzielić ze względu na to, w jakim stopniu wystają z kanału odbytniczego. W pierwszym stadium hemoroidy nie wystają i nie krwawią (lub robią to rzadko), w drugim – wystają tylko przy wypróżnieniu, a następnie się cofają, natomiast w trzeciej fazie wystają i muszą być odprowadzane manualnie, zaś w czwartej – nie dają się już nawet w ten sposób schować. Badanie proktologiczne nie należy do przyjemnych, bowiem lekarz musi sprawdzić, czy w stolcu jest krew a także dokładnie obejrzeć kanał odbytnicy (przy pomocy anoskopu – specjalnej plastikowej rurki).
Badania kolonoskopowe.
Jeśli stwierdzone zostaną nieprawidłowości, dodatkowo może być zlecone badanie kolonoskopem (aby wykluczyć ewentualne polipy czy nowotwory). Istotny jest również wywiad z pacjentem. Zazwyczaj wizytę u proktologa poprzedza spotkanie z internistą. Dopiero ten, po przeprowadzeniu rozmowy, może skierować osobę z domniemaną chorobą hemoroidalną do specjalisty. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia choroby są m.in. siedzący tryb życia, dieta uboga w błonnik, częste zaparcia czy biegunki, a także picie dużych ilości alkoholu, przebyte ciąże i porody.
TAGI: Guzy krwawnicze, zakrzepy wizyta u specjalisty, kanał odbytniczy,anoskop, krew w stolcu, badanie kolonoskopem, zaparcia, błonnik.